بیلبورد چیست

بیلبورد به محلی گفته می شود که  برای نصب آگهی ها و اعلانات استفاده میشود.

این کلمه لاتین در کشور امریکا به نوعی تابلو مصطح گفته می شود که بر روی آن پوسترهای بزرگ می چسبانند. امروزه مردم ایران هم از همان نام بیلبورد استفاده میکنند و میان اهل فن هم همین کلمه رایج شده است.

بیلبورد یکی از قدرتمندترین ابزار رسانه های محیطی به حساب می اید که همواره از دوران باستان تا امروز مورد  توجه بازرگانان، کارخانجات، بانک ها و موسسات خدماتی بوده است.

قرار دادن تبلیغات در بیلبورد، تابع قوانین خاصی می باشد که ازمهم ترین آن قوانین، رسمی بودن و زیر نظر بودن شرکت از طریق مراجع قانونی می باشد. همین امر باعث میشود مخاطب به ان محصولی که تبلیغ شده اطمینان داشته باشد.

با توجه به محدودیت زمانی در مشاهده بیلبوردها، بهتر است بر روی برندسازی در تبلیغات مانور داده شود. زمانی که از طریق بیلبورد، برند در ذهن مخاطب ثبت شود ، میتوانیم از طریق انواع دیگر تبلیغات، محصولات وخدمات و سایر توانایی های شرکت خود را به مخاطب اطلاع دهیم.

هدف تبلیغات بیلبوردی

هدف از طراحی بیلبورد نیز مانند رسانه های محیطی دیگر، جلب توجه و جذب مشتریان بیشتر و نگه داری مشتریان قدیمی می باشد. یکی از انواع رسانه های محیطی، بیلبوردهای خیابانی است. استفاده از بیلبورد یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای تبلیغات به شمار می‌رود.

اجزا بیلبورد

۱- فونداسیون : شامل بتون و میلگرد است که با استفاده از این مصالح ابتدا طرح ریزی فونداسیون توسط میلگردها ، انجام میشود وسپس با ریختن بتن آن را محکم می کنند.

۲- پایه : از پایه های محکم و قوی از جنس آهن یا بتن استفاده می کنند که قسمتی از این پایه در داخل فونداسیون و خاک زیر زمین قرار می گیرد تا سنگینی بیلورد را بتواند تحمل نماید.

۳- صفحه نمایش بیلبورد : صفحه ای فلزی که تبلیغ مدنظر بر روی آن نصب می شود.

۴- روشنایی : لامپ های پرژکتور از جنس LED هستند که این لامپ ها کم مصرف هستند و روشنایی بیلبورد را تامین میکند.

۵- رویه تابلو : رویه بیلبورد سطحی صاف و یکدست دارد که از آن برای نصب آگهی استفاده میشود.

۶- کلیپس و سپری :از این ابزار برای صاف نگه داشتن بنر بر روی بیلبورد استفاده می شود و از چروک شدن بنر جلوگیری می نماید.

۷- نردبان های تعویض رویه: تکنسین کار هنگام نصب و تعویض تابلواز این نردبان ها استفاده میکند.

۸- آگهی : آگهی ها پس از مدت زمان اجاره تعویض می گردند و آگهی جدیدی جایگزین آن می شود ، در گذشته آگهی های درج شده بر روی تابلو از جنس پارچه بود اما امروزه از  بنر ، فلکسی یا استیکر استفاده می شود .

۹- بخش فرابیلبورد و حجم : این بخش جدیدا به بیلبوردها افزوده شده است و خارج از محدوده تابلوی تبلیغاتی است که در اصل فضایی خارج از محوطه تابلو را اشغال می نماید که معمولا به صورت تصاویری خلاق است.

انواع اندازه های استاندارد بیلبوردها

۳*۲متر

۵*۳ متر

۷*۲ متر

۹*۷  متر

طراحی بیلبورد

نحوه طراحی و تولید بیلبورد با سایر انواع رسانه های محیطی متفاوت است.به دلیل زمان کم مخاطب در دیدن بیلبورد، باید در طراحی از چند واژه کوتاه با فونت بزرگ و واضح استفاده شود. همچنین برای تصویر و یا متن بیلبورد هم می‌توان از جمله‌های طنز و کنایه آمیز استفاده کرد تا ان محصول بهتر در ذهن مخاطبنقش ببندد. در حالت کلی تابلوهای بیلبورد باید متنی کوتاه، خوانا و مفهومی جذاب داشته باشند تا در ذهن مخاطب به مدت طولانی بماند. علت این امر این است که معمولاً از تابلو بیلبورد در اتوبان‌ها و جاده ها استفاده می‌شود و به دلیل سرعت بالا در این مسیرها باید قابل تشخیص باشد.

معایب بیلبورد تبلیغاتی

بالا بودن قیمت بیلبوردهای تبلیغاتی یکی از معایب آن به حساب می اید و هر شرکتی قادر به اجاره بیلبورد تبلیغاتی نمی باشد.

یکی دیگر از معایب بیلبورد ها، محدودیت در اجرای طرح های تبلیغاتی است.

اگر طرح تبلیغاتی به درستی اجرا نشود و نتوان مفهوم کلی تبلیغ را به مخاطب برساند ،می تواند به یک ضد تبلیغ تبدیل شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>