تبلیغات چریکی چیست

نام دیگر بازاریابی پارتیزانی تبلیغات چریکی است که در جستجوی راهکارهای نوین و نوآورانه و خلق ایده های جذاب برای جلب توجه مخاطبان می باشد. این نوع تبلیغات در تلاش است که با کاهش هزینه ها و افزایش جذابیت تبلیغ ، پیامی ماندگار را در ذهن مخاطب ایجاد کند و با پیگیری مکرر و استفاده از برنامه ها و راهکارهای جدید موجب توسعه و رونق  یک کسب و کار شود.

ویژگی های تبلیغات چریکی

شگفت زده کردن ،غیر منتظره بودن و جدایی از هر قید و بندی از ویژ گی های مهم این نوع تبلیغات است .تبلیغات چریکی در تلاش است با استفاده از ایده های بسیار ساده اما انعطاف پذیر و خلاق، در ذهن مخاطب تاثیر بگذارد و با کمترین هزینه بهترین کاربرد و کیفیت و سود را به همراه داشته باشد مثلا یک شرکت تبلیغاتی ساخت ساعت مچی ، دستگیره اتوبوس ها را به شکل ساعت طراحی کرد به صورتی که مسافران هنگام گرفتن دستگیره ها احساس می کردند واقعا ساعت به مچ آنها بسته شده است و می توانستند زیبایی آن را ببینند.

تبلیغات چریکی

این روش تبلیغاتی تلاش می کند با شناسایی خواسته مشتریان و سبک زندگی و رفتارها ،یک تبلیغ منحصر به فرد طراحی کند تا برای همیشه در ذهن مخاطب ثبت شود.

اصول اولیه بازاریابی چریکی

اشتباهی رایج که در زمینه بازاریابی وجود دارد این است که فکر میکنیم این راهکارها مربوط به آینده و مشتریان بعدی ما خواهد بود اما در بازاریابی چریکی نیمی از زمان را به مشتریان فعلی اختصاص میدهند وجمع اوری اطلاعات در مورد این مشتریان را زمینه ای برای باقی فعالیت های خود قرار میدهند.در واقع با فراموش کردن مشتریان گذشته و عدم جمع آوری اطلاعات دقیق و مناسب ،تمامی هزینه و انرژی صرف شده برای کسب آن مشتریان به هدر خواهد رفت.

بازاریابی چریکی راهکار های جدیدی برای تحت تاثیر قرار دادن افراد ،اندازه گیری و پیش بینی طرز رفتار افراد ، آزمایش و تعیین کمیت و کیفیت تعیین میکند. بازاریابی را باید در دنیای تجارت امروزی بعنوان یک علم شناخت. بدون شک بازاریابی هم مانند عکاسی، نویسندگی، نقاشی، هنرپیشگی و موسیقی را باید بعنوان هنر بشناسیم. با این وجود کاری به جنبه علمی و هنری نداریم و هدف نهایی ما تجارت و کسب منافع است.

۳ اصل اساسی در بازاریابی چریکی

  • کم هزینه باشد
  • استراتژی‌های نامعمول بازاریابی
  • قدرت تخیل بالا

انواع بازاریابی چریکی

بازاریابی پارتیزانی یا چریکی دارای زیرمجموعه‌های بازاریابی چریکی خارجی، بازاریابی چریکی داخلی،  بازاریابی چریکی کمین رویداد، و بازاریابی چریکی تجربی است.

بازاریابی چریکی خارجی:

این روش بازاریابی ایده‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد مثل قرار دادن یک شیء قابل حذف روی یک مجسمه، یا قرار دادن کارهای هنری موقت روی خیابان‌ها وپیاده روها در محیط شهری است.

بازاریابی چریکی داخلی:

این شیوه بازاریابی مشابه نوع خارجی بازاریابی چریکی است و تنها تفاوت این است که در داخل اماکنی مانند مراکز خرید ،ایستگاه‌های قطار و ساختمان‌های دانشگاه اجرا می‌شود. به همین دلیل باید برسی کاملی با توجه به قابلیت‌هایی که در داخل اماکن وجود دارد انجام شود و ایده‌های خوب به اجرا درآیند.

بازاریابی چریکی کمین رویداد:

این روش بازاریابی، برای افزایش تعداد مشتری‌های یک رویداد مثل کنسرت یا مسابقه ورزشی و امثال آن استفاده می‌شود در اصل در زمانهای خاص بصورت اختصاصی برای رویدادها استفاده میشود. هدف از این نوع بازاریابی، ارتقاء یک محصول یا خدمات در یک روش قابل توجه رویداد است.

بازاریابی چریکی تجربی:

این روش بازاریابی، شامل همه ی روش های فوق می‌شود؛ فقط نیازمند تعامل عمومی با برند است. یعنی فراتر از تماشا، تعامل و تجربه‌ای شخصی برای مخاطب به وجود می اورد تا در خاطر وی ماندگار شود.

تبلیغات چریکی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>