رنگ در طراحی تبلیغات

نوری سفید که از طول موج های متفاوت تشکیل شده است توسط چشم جذب میشود و سپس از طریق سیستم عصبی، به مغز منتقل شده  و به رنگ های مختلف تجزیه میشود.رنگ‌ها از شش طیف مجزا شامل: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش تشکیل می‌شوند.رنگ قرمز بیشترین طول موج و رنگ بنفش کمترین طول موج را دارد.

به عنوان مثال اشیائی که ما به رنگ زرد می‌بینیم، تمام رنگهای طیف را به جز نور زرد جذب می‌کند. این نور جذب نشده از شیئ به چشم‌ها منعکس می‌شود و سپس به مغز هدایت میشود و در نهایت به رنگ زرد مشاهده می‌شود.

هر کسب‌وکار کوچک یا به‌طور کلی هر شرکتی که نیاز به بازاریابی و تبلیغات داشته باشد، باید بر مفاهیم تاثیر رنگ در تبلیغات مسلط شود. امروزه در طراحی و تبلیغات، رنگ‌ از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

رنگ‌ها و روشی که مغز این رنگ‌ها را درک و تحلیل می‌کند، می‌تواند تاثیر بسیاری در کسب وکار شما بگذارد. تحقیقات زیادی در ارتباط با اثبات تاثیر رنگ در تبلیغات انجام شده است. روانشناسی رنگ به این معنی است که چگونه رنگ‌ها برروی احساسات و رفتار انسان‌ها اثر می‌گذارند. گاهی رنگ ها احساسات افراد را تحریک میکند و باعث میشود فرد یک کالا را خریداری کند.

تمام برندهای مطرح دنیا در طراحی، بسته‌بندی و وبسایت‌هایشان به‌طور هوشمندانه و خلاقانه از رنگ در تبلیغات استفاده می‌کنند. شرکت‌های تبلیغاتی وظیفه دارند طوری از رنگ‌ها در تبلیغات استفاده کنند که با اهداف و چشم‌انداز ان کالا یا خدمات همخوانی داشته باشد. رنگ ها در تبلیغات باید در جهتی استفاده شوند که مشتری را ترغیب کند تا عملی را انجام دهد که ما می‌خواهیم.

حسی که رنگ ها در افراد ایجاد میکند

  • ابی : صداقت و اعتماد
  • نارنجی : ریسک‌پذیری
  • زرد : سرگرمی و تفریح
  • مشکی : قدرت
  • قرمز: شور و هیجان
  • سبز:  دوستی با بدن و محیط زیست
  • صورتی : توجه و دقت
  • مشکی و نقره‌ای : زیبایی و برازندگی
  • بنفش : ثروت و تجمل

سفید

سفید نشانگرپاکی و تمیزی‌ است. از این رنگ بیشتر در تبلیغ سازمان‌ها و موسسات خیریه، سالن‌های ماساژ و تکنولوژی‌های بر‌تر استفاده میشود. رنگ سفید احساس صلح و آرامش را در فرد ایجاد میکند و در نتیجه مشتری در زمان خرید کالا یا گرفتن خدمات احساس آرامش و اطمینان را تجربه میکند. همچنین در تبلیغات و طراحی بروشور و کاتالوگ های شرکت‌های دارویی، موسسات سلامت، محصولات بهداشتی و… نیز از رنگ سفید استفاده می‌شود تا از این حس آرامشی بهترین بهره را ببرند.

زرد

رنگ زرد حس گرما، خوشحالی، هیجان و سرگرمی را در مخاطب ایجاد میکند. این رنگ بیشتر درتجارت‌هایی که با رویدادهای اجتماعی همراهند استفاده میشود. چون درخشندگی رنگ زرد مخاطب را به سمت خود جذب می‌کند. این رنگ مصداق بارز خورشید است.

قرمز

حرکت، هیجان، گرما و شور و اشتیاق از ویژگی‌های رنگ قرمز است زیرا که قرمز رنگ آتش است. در تبلیغات اغلب از رنگ قرمز برای محصولاتی استفاده میشود که خریدار یا مشتری قصد دارد الساعه از آن محصول  استفاده کند. به عنوان مثال شرکت کوکاکولا در طراحی بطری های خود از رنگ قرمز استفاده میکند تا مشتریان را با اشتیاق برای نوشیدن به سمت خود بکشاند . رنگ قرمز حس قدرت در افراد ایجاد میکند فست‌فود‌ها، مغازه‌های فروش نوشیدنی و ایستگاه‌های غذای آماده از رنگ قرمز استفاده می‌کنند چون این رنگ به مشتری حس سرعت، اشتیاق و انرژی را منتقل میکند.

سبز

سبز نشان دهنده رشد، پول و سرمایه، حرکت و پیشروی مثبت، ایمنی است. سبز از ان رنگ هایی است بیشتر افراد خوششان می اید و توجه آنها را جلب می کند. علاوه بر این، سبز نشان دهنده ثبات و استقامت است و انتخاب سبز تیره برای موضوعاتی که با پول و امنیت مالی در مرتبط هستند بسیارمناسب باشد.

آبی

آبی رنگ آرامش است و در سیستم عصبی همانند یک ارام بخش عمل میکند.  فرد را از یک تاثیر روانی آرام بخش در سیستم عصبی برخوردار می‌سازد. رنگ آبی احساس آرامش، اختیار، قابل اعتمادبودن، مسئولیت‌پذیری، قدرت و ثبات را در فرد تقویت میکند. طراحی‌های تبلیغاتی از رنگ ابی بیشتر در وسایل کودک  استفاده می‌کنند. طراحان، از رنگ آبی روشن را برای ایجاد حس طراوت و انرژی‌بخشی استفاده می‌کنند. درحالی‌که رنگ آبی فیروزه‌ای برای کسب‌وکارهای خلاقانه، تخیلی یا پیش‌رونده مناسب است. به کارگیری از رنگ آبی سیر هم اغلب برای خدمات مالی، خدمات دارویی و سایر خدماتی که باید حس قدرتمندبودن و قابل‌اعتمادبودن را منتقل کنند، مهم است.

یاسی

بنفش ملایم یا همان یاسی، رنگی است که بیشتر حالت معنوی در تبلیغ ایجاد میکند.این رنگ بار معنایی مثبتی دارد و در ناخودآگاه مخاطب احساس اصالت، صداقت و کیفیت را به جریان می اندازد. اگر بخواهید بار مثبت و معنوی تبلیغات را تقویت کنید، می توانید آن را کنار رنگ سفید به کار ببرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>